Mavi ışık filtresi nedir ? Mavi ışığın zararları nelerdir ?

Mavi ışık  nedir ? Mavi ışık filtresi nedir ? Mavi ışık’dan  bahsetmeden önce.Öncelikle insanların teknolojiye olan bağı daha da artar iken. Bu artış sağlık problemlerini de yanında getirmekte.Günümüzde nereden baksanız, telefon ve bilgisayar başında geçirilen zaman, günlük uyku süresinden,hatta yaptığımız diğer işlerden daha fazla zamanımızı çalmakta. Bu süreçte , çeşitli boyun rahatsızlıkları , eklem rahatsızlıkları , duyu organları problemleri artmakta. Teknoloji firmaları bu konularda yavaş yavaş önlem almaya başlar iken , bu yazımızda çoğu teknoloji firmasının kullandığı Blue Light Filtresini konu alacağız.

MAVİ IŞIK NEDİR ?

Mavi ışık nedir ? Bu ışık sadece telefon bilgisayar gibi teknolojik ürünlerde bulunmamakla beraber, güneşten de mavi ışık yayılır. Mavi ışığın zararlı olduğu gibi zararsız olanı da mevcuttur. Güneşten alınan Mavi Işık odaklanmamızı artırır iken aynı zamanda , göz bebeklerindeki reaksiyonlarda fayda sağlamaktadır. Bu ışığın enerji  boyu yüksek olduğundan dolayı , ekranlardaki dalga boyununda çok yüksek olmaması nedeni ile uzun süre bakılan ekranlar, kısa veya uzun vadede , insan gözlerinde ciddi zararlar vermektedir.

Bunlar; baş ağrısı ,mide bulantısı , migren tetikleme , gözlerde odaklanmama problemi , uyku problemi , stres , hatta kansere kadar uzanan bir hastalık yolu var. Mavi ışık insanlarda uyku hormonu olan melatonin hormonunun etkisi azaltarak kişinin uyku problemleri ile karşılaşmasına yol açar. Peki mavi ışığı azaltan , mavi ışık filtresi nedir ?

MAVİ IŞIK FİLTRESİ NEDİR ?

mavi ışık filtresi nedir ? Mobil , bilgisayar ve diğer ekranlı cihazlarının çoğunda aktif bir yazılım olarak gelen Mavi Işık Filtresi , cihazın ekranından yayılan Mavi ışığı azaltarak , kişinin hem gözlerinin yorulmamasını hemde melatonin hormonunun salgılanmasını desteklemektedir. Bilmeniz gerekn diğer bir şey ise Mavi Işığın karanlığı daha çok sevmesidir. Bu yüzden karanlık ortamda iseniz Mavi Işık Filtresini aktif hale getirmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Işık filtresi nasıl aktif hale getirilir diye sorar iseniz , mobil cihazlarında genelde erişim panelinde Mavi Işık Filtresi modunu göreceksiniz. Bu modu aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır. Yada direk ayarlarda arama kısmına yazarak ulaşabilirsiniz. Bilgisayarlarda da yine erişim panelinde gece ışığı şeklinde geçmektedir.

Peki Mavi ışığı engellemek için bende bir eklenti yok diyor iseniz , Google Play Store ‘dan arama ekranı kısmına mavi ışık filtresi yazarak , telefonunuz için mavi ışık filtresi edinebilirsiniz.

Sürekli ekranı açmadan bildirimlerinizi görmek istersenizde, Samsung always on display ( AOD nedir ? ) yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Mavi ışık filtresi uygulamaları

1-Blue ligt filtre
2-İblue Filtre
3-Gece Filtresi

 

Konu ile ilgili anlamadığınız yerlerde bizlere mail gönderebilir, veya yorum yazabilirsiniz.

Bilim ve Teknoloji ile kalın …

nuri1bey
Bin okur , bir yazar ! Kurucu / Admin